ATÖLYELERİMİZ

ATÖLYE ADIHEDEF KİTLEATÖLYE İÇERİĞİ
ORYANTRİNG-HAVATAŞITLARI YAPBOZU ATÖLYESİ4-7 YaşBu etkinlik ile çocuklar farklı spor dalları deneyimleyecek, ayni zamanda eğlenirken harita ve görsel okuma, yön bulma, tamamlama becerilerini geliştirecek ve farklı hava taşıtlarını tanıyıp öğrenecekler.
MOTORSUZ HELİKOPTER ATÖLYESİ4-7 YaşBu etkinlikte çocuklar artık materyallerden parçaları bir araya getirerek kendi helikopterlerini tasarlayacaklardır. Bu sayede hem eğlenerek öğrenecekler hem de helikopterlerin mantığını kavrayacaklardır. Motor kullanmadan yapılan bu çalışmada bazı fizik kavramlarına yönelik ön bilgi deneyimleri de elde edeceklerdir.
ÜFLEMELİ ROKET ATÖLYESİ4-7 YaşBu atölyemizde öğrencilerin öncelikli olarak hava basıncını açıklamayı, yaratıcılıklarını destekleyeceği çalışmalar yapmayı ve bunları yaparken de keyifli vakit geçirmeleri
amaçlanmaktadır.
AYDA YÜRÜYÜŞ VE HOLOGRAM YAPIMI4-7 YaşBu etkinlik kapsamında öğrenciler ay ve evreleri hakkında bilgi sahibi olacak. Yapılan yaratıcı drama etkinliği ve hologram çalışması ile çoklu zeka alanlarına hitap ederek bilim kültürüne ilgi duyacaklar
TAKIMYILDIZLARI ATÖLYESİ4-7 YaşBu etkinlik sayesinde çocuklar takımyıldızlarını öğrenecekler. Kendileri takımyıldızı haritasını tasarlayacak ve el göz koordinasyonu ile iğne iplik kullanarak yıldız haritalarını oluşturacaklar.
MASALLARLA YILDIZLARA YOLCULUK4-7 YaşMasal atölyesi kapsamında; çocuklarda kültürel aktarım yoluyla astronomi bilimine karşı merak uyandırılması amaçlanmaktadır. Etkinlikte çocukların hayal gücü ve yaratıcılıkları desteklenerek düşünme, sorgulama, olaylar arası ilişki kurma ve çıkarım yapma davranışlarının kazanılması sağlanacaktır.
SİHİRLİ KAĞIDA SİHİRLİ DOKUNUŞLAR4-7 YaşBu etkinlikte çocukların el göz koordinasyonu kullanarak üst düzey düşünme becerilerinin geliştirilmesi amaçlanır. Kağıt üzerinde kalan boş alanlara çocuklar yıldız çizerler. Yapmış olduğu bu çalışma ile soyut kavramların somutlaştırılması bilimin kalıcı hale gelmesi sağlanır.
GEZEGENLERE KEYİFLİ YOLCULUK4-7 YaşBu etkinlik kapsamında öğrenciler Gezegenleri, özelliklerini ve güneşe göre konumlarını öğrenecekler. Drama ve oyun yolu ile eğlenirken, yapacakları gezegenler kolyesi ile konuyu pekiştirip, atölye hatırası olarak kolyelerini götürebilecekler.
GÖKTÜRK KÜP UYDU YAPIM ATÖLYESİ7-11 YAŞBu etkinlik sayesinde katılımcılar Türkiye’nin yerel uydularını öğrenecekler. Kendi uydularını tasarlayacaklar, Uydularını uzaya gönderecekler böylece el becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirici bir etkinlik deneyimlemiş olacaklar.
MİNİK ELLER DÜNYA ÜZERİNDE7-11 YAŞKatılımcılarda sürdürülebilir gezegenler, temiz gezegen dünya kelimeleri ile evrende yaşamın devam edebilmesi için nelerin gerekli olduğunu öğrenir. Deneyimler. Evrende, dünya dışında yaşamın var olup olmadığı hakkında gerçekçi ve bilimsel temellere dayanan fikirler kazanması sağlanır.
UÇAK GEZEGENLER7-11YAŞKatılımcılarda kağıt katlama sanatı, İnteraktif oyunlar,web2 araçları kullanılarak farklı uçak çeşitlerini görmelerini sağlamak uzaya ilgi, merak duygularını uyandırmak ve “Güneş Sistemi’ni” öğrenmelerini sağlamak
MİNİK UZAY MADENCİLERİ İŞ BAŞINDA7-11 YAŞKatılımcılarda Uzay madenciliği konusunda merak uyandırmak ve farkındalık yaratmak. Günlük hayatta karşılaşılan bazı problemlere temel bilimler açısından yaklaşmayı öğretmek.
ERENDİP İLE BÜYÜK MACERA7-11 YAŞBu etkinlik sayesinde katılımcılar Türkiye’nin yerel uydularını öğrenecekler. Kendi uzay aracı ve uydularını tasarlayacaklar ve yaratıcı drama etkinlikleri ile uzay yolculuğunu deneyimleyeceklerdir.
GÜNEŞ SİSTEMİ OYUNLARI7-11YaşBu etkinlik sayesinde katılımcılar Güneş Sistemindeki gezegenler ve bu gezegenlerin Güneş e olan uzaklıkları hakkında bilgi edinecekler. Küçük oyun ve yarışmalarla edindikleri bilgileri pekiştirecekler.
HAZERFEN ÇELEBİLER KANATLANIYOR KAĞIT UÇAK YAPIM ATÖLYESİ7-11 YaşKatılımcılar Türk Tarihinde havacılığın temelini atan bilim insanlarının hayatları ve çalışmaları ile ilgili farkındalık kazanır, havacılığın geçmişten günümüze nasıl bir gelişim gösterdiğini drama tekniği ile öğrenir ve kanat çırpan kağıt uçak modeli yaparlar.
UZAY ARACIMI BOYUYORUM UZAYA GİDİYORUM7-12 YaşBu etkinlik kapsamında öğrenciler bir uzay roketinin
kurulumunu yapacak, boyayacak ve yaratıcı drama etkinlikleriyle
roketin içine girerek uzay yolculuğunu deneyimleyecekler.
GÜNEŞ SAATİ YAPIMI ATÖLYESİ7-11 YAŞBu etkinlik sayesinde katılımcılar güneş saatinin tarihsel gelişimini öğrenecek ve günümüze kadar kullanılan güneş saati türleri hakkında bilgi elde edecekler. Atölye bitiminde katılımcılar kendi el becerilerini sergileyerek kendi güneş saatlerini tasarlayabilecekler.
GÖKYÜZÜ ATLASI YAPIMI VE KULLANIMI ATÖLYESİ7-11 YAŞBu atölye sayesinde öğrenciler gökyüzünü daha iyi tanıyacaklar. El becerilerini geliştirerek kendi yaptıkları bir ürün ile gökyüzüne ve uzaya karşı merak duygularını arttıracaklar.
DÖNÜŞEN ROKET7-11 YAŞBu etkinlik ile geri dönüştürülebilir ürünleri kullanarak çevre bilincini artırmak ve ortaya çıkan roket modelini işlevsel olarak atık pil toplama amacı ile kullanma, uzay ve hava aracı olan roketi yaparak tanıma fırsatı sunmak amaçlanmaktadır.
KOORDİNATLARI BELİRLE12-14 YaşBu etkinlik kapsamında katılımcılar uzaya iniş yapan bir uzay aracının belirlenen koordinatlara nasıl iniş yapabileceğini basit bir maket yardımıyla keşfedecekler. Aynı zamanda iniş için hedef tutturulmaya çalışılırken el göz koordinasyonlarını geliştirecekler, denemelerinden çıkarımlar yaparak doğru koordinatı belirlemeyi öğreneceklerdir.
TAKIMYILDIZI LAMBASI ATÖLYESİ12-14 YaşBu etkinlik ile katılımcılar takımyıldızlarının özelliklerini tanıyacaklar, temel astronomik kavramları öğrenecekler ve çeşitli malzemelerden yola çıkarak bir gece lambası tasarlayacaklardır.
GÜNEŞİN KATMANLARI12-14 YaşBu etkinlik kapsamında öğrenciler Güneşin Katmanları hakkında bilgi edinecek ve çeşitli materyaller kullanarak güneşin katmanlarını tasarlayacaktır.
MARS INSGHT ARACI YAPIM ATÖLYESİ12-14 YaşBu etkinlik ile katılımcılar Mars gezegeni ve gezegene yapılan araştırmalar ile ilgili bilgi sahibi olurlar. Verilen malzemeleri ile Mars gezegenine gönderilecek bir robot maketi tasarlarlar.
PLANÖRÜNÜ TASARLA12-14 YaşBu etkinlik ile katılımcılar planörlerin aerodinamik yapıları hakkında bilgi sahibi olacaklardır. Etkinlikte kendilerine sunulan farklı kanat, gövde ve kuyruk yapılarını seçerek ve kullanarak kendi planörlerini (belirli şablonları farklı şekillerde eşleştirerek) tasarlayabilecek ve yaptıkları tasarımları yarıştırma imkanı bulacaklardır.
IŞIKLI TAKIMYILDIZI MAKETİ12-14 YaşBu etkinlik kapsamında öğrenciler en çok bilinen takımyıldızlarını tanıyacak, takımyıldızları hakkında bilgi edinecek, bu takımyıldızlarını gözlemleyebilecekleri ışıklı bir maket hazırlayacak, maket üzerindeki takımyıldızlarını mobil uygulama üzerinden keşfedecek, sonunda da hayal güçlerini harekete geçirip sanatı da işin içine katarak kendi takımyıldızlarını oluşturmayı öğrenecektir.
KARADELİK MODELİ12-14 Yaşİçeriği sanatsal ve oyunlar yoluyla kazandırılan bu etkinlik ile öğrenciler yaparak yaşayarak öğrenme imkanı bulacaklar. Kendilerinin hazırlayacakları kara delik modeli ile bu kozmik cismi daha yakından tanımış olacaklardır.
KAĞIT UÇAK FIRLATICI YAPIMI ATÖLYESİ12-14 YaşEtkinliğimizde uçak gemilerindeki uçakların sadece motorlarının sağladığı itkiyle havalanacak kadar hızlanması mümkün olmadığı bu nedenle uçak gemilerindeki uçakları yeterli hızlara ulaştırmak için basınçlı hava ya da elektromıknatıs gibi kaynaktan ilave enerji sağlayan mancınıklar kullanıldığını yapacağımız çalışmada hep beraber göreceğiz.
SPEKTROMETRE YAPIM ATÖLYESİ14-18 YaşBu etkinlik ile katılımcılarda Havacılık, Astronomi ve Uzay bilimleri merakı uyandırmak. Matematik ve fizik alanında edinilen kuramsal kavram ve problem çözme becerilerini astronomik olaylara uygulamak. Üç boyutlu düşünebilme yeteneğini geliştirmek. Bilimsel düşünme becerisi kazandırmak.
MAKER ATELYESİ14-18 YaşBu etkinlikte Katılımcılara, lazer ile kesilmiş uçak modellerinin parçaları demonte olarak verilecektir. Her katılımcı ayırdıkları parçaların montajını yaparak, modeli oluşturacaklardır. Katılımcılar Montajını yaptıkları modeli hızlı yapıştırıcı ile yapıştıracaklar, model haline getirdikleri ürüne sahip olmanın hazzını yaşayacaklardır.
DEV KUŞLAR HAVACILIK ATÖLYESİ14-18 YaşBu etkinlik katılımcıların hava araçları ile ilgili farkındalık oluşturacak, uçuş prensipleri ile bilgilendirecek ve maket uçak yapıp uçarak, mühendislik uçak, havacılık konularında katılımcıların sevgisini merakını uyandıracaktır.
HAVA İTİMLİ ROKET YAPIMI VE YARIŞMASI ATÖLYESİ14-18 YaşBu etkinlik sayesinde katılımcılar uzay çalışmalarında kullanılan roketlerin taşıdıkları yükü kısa süre içinde nasıl yüksek hızlara ulaştırdığını görür . Örnek tasarımda bunu deneyimler.Hava sürtünmesini en aza indirecek şekilde roket tasarımlarının nasıl olduğunu da örnek tasarım üzerinden gözlemler.
MODEL PLANÖR ATÖLYESİ14-18 YaşBu etkinlik ile katılımcılarda havacılık sevgisi ve teknolojisi ile ilgili farkındalık oluşturmak uçuş mekaniğini anlamalarını sağlamak ve uygulamalı yaptırmak amaçlanmıştır
HAVACILIK ATÖLYESİ14-18 YaşBu etkinlik katılımcıların hava araçları ile ilgili farkındalık oluşturacak, uçuş prensipleri ile bilgilendirecek ve maket uçak yapıp uçarak, mühendislik uçak, havacılık konularında katılımcıların sevgisini merakını uyandıracaktır.
MAKET MODEL UÇAK YAPIM ATÖLYESİ14-18 YaşBu etkinlik katılımcıların hava araçları ile ilgili farkındalık oluşturacak, uçuş prensipleri ile bilgilendirecek ve maket uçak yapıp uçarak, mühendislik uçak, havacılık konularında katılımcıların sevgisini merakını uyandıracaktır.
YER’SİZ ÇEKİMİ MODELLEMEDE ALTERNATİF KUVVETELLERİ ÇALIŞMA ATÖLYESİ14-18 Yaş Bu etkinlik katılımcıların uzaydaki yerçekimsiz ortamın canlılar üzerindeki etkilerine yönelik farkındalıklarını arttıracaktır. Katılımcılar kendilerine sunulan çeşitli malzemeler ile hayal güçlerini kullanarak yerçekiminin etkisini ortadan kaldıracak veya yerçekimine alternatif kuvvetler oluşturabilecek düzenekler hazırlayabilme uzay koşullarını modelleme imkanı bulacaklardır.
SOLO TÜRK MODEL UÇAK ATÖLYESİ14-18 YaşBu etkinlik katılımcılara farklı uçak modelleri ve uçuş prensiplerinin neler olduğu farklı model uçakları yaparak öğrenmeleri ve gözlemlemeleri amacıyla planlanmıştır. Bu etkinlikte öğrenciler karmaşık gibi görünen modellerin yapım aşamasını küçük parçalara bölüp, bu parçaları doğru ve sıralı bir şekilde tamamlayınca ne kadar kolay bir şekilde yapılabileceğini öğrenecek ve uçurdukları uçakların uçuş hızları ile uçakların kanat şekli, uçak yapısı arasındaki ilişkiyi deneyimleme fırsatı bulacaklardır.
GEÇMİŞİN NAVİGASYONLARI USTURLAB ATÖLYESİ14-18 YaşBu etkinlik kapsamında öğrenciler geçmişte gökcisimlerinin uzaklıklarını tespit etmede kullanılan ölçme araçlarının neler olduğunu öğrenecekler, kendi usturlaplarını tasarlayıp uzunluklarını ölçemedikleri cisimleri kolaylıkla ölçebilecekler. Eleştirel düşünme, problem çözme becerileri, bilim, doğa, uzay ve teknolojiye yetkinliklerini geliştirecekler.
GEZEGEN ARAŞTIRMA ROBOTU14-18 YaşEtkinlikte katılımcılar basit bir elektrik devresi tamamlayarak hareket eden bir robot yapar. Basit DC motor, iletken tel, pil yatağı, pil, anahtar gibi elektrik devresi elemanlarını kullanarak çalışma prensiplerini öğrenip birebir uygulamaya katılır
TELESKOP GÖZLEMİGENEL KATILIMCILAREtkinlikler Bursa Bilim Teknoloji Merkezi Tarafından Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirilecektir.
PLANETERYUM GÖSTERİSİGENEL KATILIMCILARSimülasyonlar ile öğrencilerin yaşayarak öğrenmesini sağlamak, öğretim sürecine aktif katılım ile kalıcı öğrenmeleri gerçekleştirmek, bilimsel bilgilerin yapılandırılmasını kolaylaştırmak.
HAVALI DENEYLERGENEL KATILIMCILARBilim Avcıları havalı deneyler bilim gösterisinde öğrencilerimizin seviyelerine uygun deneyler eğlenceli ve teatral bir şekilde sunularak, bilimin aslında zor olmadığının hedef kitleye aktarımıdır
PATLAMAMLI DENEYLERGENEL KATILIMCILAR Bilim Avcıları Patlamalı Deneyler bilim gösterisinde öğrencilerimizin seviyelerine uygun deneyler eğlenceli ve teatral bir şekilde sunularak, bilimin aslında zor olmadığının hedef kitleye aktarımıdır.
SU ROKETİ GÖSTERİSİGENEL KATILIMCILARKatılımcılarda bilimsel süreç becerilerini kazanmaları ve çeşitli değişkenleri kontrol edip özgün su roketi tasarımı yapmaları sağlanır.
TÜRK İSLAM TARİHİNDE ASTRONOMİ SERGİSİGENEL KATILIMCILARKatılımcıları Türk İslam dünyasında yapılan astronomi çalışmaları verilen eserler hakkında bilgilendirmek amaçlanmıştır.
HAZERFAN’DAN GÖKTÜRK’E GELECEĞİM KANATLARIMDA TÜRK HAVACILIK TARİHİ MÜZESİGENEL KATILIMCILARTürk havacılık tarihinde önemli kişi ve çalışmaları tanıtmak. Sergi sonunda katılımcıların kendi hava araçlarını tuale taşımalarını sağlamak amaçlanmıştır.
KARAGÖZ VE UZAY GÖLGE OYUNU GÖSTERİSİ4-7 YAŞGölge oyunları gösterisi ile katılımcılara astronomik kavramların öğretilmesi amaçlanmıştır.